Cesta 9. avgusta 5
1410 Zagorje ob Savi
»Gorske rešitve za trajnostno prihodnost – inovativnost, prilagajanje in mladi« so teme letošnjega mednarodnega dneva gora, že vse od 11. decembra leta 2003, ko je je generalna skupščina Združenih narodov 11. december razglasila za mednarodni dan gora.
Gorske in hribovske skupnosti morajo znati razviti rešitve za prilagajanje svojemu okolju. Soočajo se s podnebnimi spremembami. Želijo zmanjšati revščino ter zaščito ali obnovitev biotske raznovrstnosti in ekosistemov v gorskih regijah. Mednarodni dan gora 2024 se osredotoča na inovativne rešitve, spodbujanje strategij prilagajanja in opolnomočenje mladih za trajnostno prihodnost. Trajnostne inovacije lahko "premikajo gore".
Meddruštveni odbor planinskih društev Zasavje (MDO Zasavje) povezuje planinska društva od Litije do Brežic.
V MDO Zasavje je 17 društev, PLANINSKO DRUŠTVO BREŽICE, PLANINSKO DRUŠTVO DOL PRI HRASTNIKU, PLANINSKO DRUŠTVO HRASTNIK, PLANINSKO DRUŠTVO KUM TRBOVLJE, PLANINSKO DRUŠTVO LAŠKO, PLANINSKO DRUŠTVO LISCA SEVNICA, PLANINSKO DRUŠTVO LITIJA, PLANINSKO DRUŠTVO RADEČE, PLANINSKO DRUŠTVO RIMSKE TOPLICE, PLANINSKO DRUŠTVO TRBOVLJE, PLANINSKO DRUŠTVO VIDEM KRŠKO, PLANINSKO DRUŠTVO ZAGORJE OB SAVI, PLEZALNI KLUB LAŠKO, PLEZALNI KLUB RIMSKE TOPLICE, DRUŠTVO PROSTI ČAS ŠMARTNO, KOLESARSKI KLUB ZAGORSKA DOLINA, z več kot 3000 člani.
V MDO Zasavje je 1000 km registriranih planinskih in turno kolesarskih poti. Za njih skrbijo usposobljeni prostovoljci, planinci markacisti.
V MDO Zasavje imamo 14 planinskih domov, dva planinska bivaka ter kočo v visokogorju (Prehodavci) in Planinsko zavetišče Slatna, pod Poncami.
Planinski domovi na Bohorju, Lisci, Kopitniku in Gorah, na Kalu in Mrzlici, na Šmohorju, Kumu, na Zasavski sveti gori, na Čemšeniški planini, ter na Jančah so v lasti Planinskih društev in Planinske zveze. Tončkov dom na Lisci pa je v lastništvu občine Sevnica.
V teh kočah je v skupnem številu preko 1200 sedežev. Vse koče razpolagajo tudi z nočitvenimi kapacitetami, skupaj s skoraj 450 ležišči. Domovi so oskrbovani. Večina njih pa je potrebna prenove. V letu 2024 smo slavili 70. let Koče ne Prehodavcih, kjer je potekala tudi občinska seja Občine Radeče. Posebej nas je s svojo prisotnostjo razveselil Zoran Klemen iz Hrastnika, ki je s svojimi 98 leti še edina živa priča gradnje Zasavske koče in nam je nanizal nekaj iskrivih spominov iz tedanjih dni, pred 70 leti.
Planinska društva imajo skoraj 100 licenciranih planinskih vodnikov in nekaj manj usposobljenih markacistov. Nekatera društva imajo tudi usposobljene turno kolesarske vodnike in vodnike za športno kot klasično plezanje.
Tako planinski vodniki, kot markacisti se letno srečujejo in snujejo svoje delo. Še kako se zavedamo, da je za organizirano planinstvo izjemno pomemben izurjen planinski vodniki, ki predstavljajo garant za načrtno in varno obiskovanje gora in hribov.
Planinsko vodništvo želimo povezati še z ostalimi vodniki v Zasavju in Posavju.
V društvih je živo tako prostovoljstvo kot medgeneracijsko sodelovanje in spoštovanje!
Planinska društva organizirajo mesečno, dnevno itd. svoje planinske ture, sprehode… Delujejo planinske skupine, ki enostavno živijo vsakodnevno planinsko življenje.
Krona dejavnosti so planinski tabori tako doma kot v tujini. V MDO Zasavje jih je bilo več kot 10. Niso nam tuji tudi skupni planinski izleti in pohodi. Vse večjo popularnost ima tudi turno kolesarjenje.
Delo z mladimi predstavlja eno glavnih garancij za kvalitetno PZS, zato imamo po društvih organizirane mladinske odseke, ki organizirajo svoje planinske izlete, planinske šole, sodelujejo v tekmovanju Mladina in gore (PD Litija). Zasavska planinska mladina se sreča enkrat letno in v mesecu maju leta 2024 se je na Kumu, v letu 2025 pa se bo na Magolniku.
Starejšim planincem želimo podati posebno pozornost, zato se skupno srečamo enkrat letno, v letu 2024 smo se na Jančah, v letu 2025 pa na Lisci.
Vsako planinsko društvo pa ima tudi odsek za varstvo narave in svoje varuhe narave. Organizirajo skupne strokovne izlete in izpopolnjevanja ter dajejo poudarek na osveščenosti tako planincev kot ostalih udeležencih ob varovanju gora. Še posebej so aktivna ob različnih akcijah npr. na Kumljanskem, Lovrencu, ali Bohorju. Osrednje srečanje varuhov narave MDO Zasavje je vsako leto na Lovrencu.
Tudi založništvo in promocija ter obveščanje nam ni tuje. Vsako društvo izda enkrat letno vsaj en svoj bilten, imamo spletne strani itd. Pripravljamo nov planinski vodnik po Posavskem hribovju.
MDO Zasavje skrbi za dve obhodnici. Zasavsko planinsko pot prehodi letno do 100 planincev iz različnih planinskih društev. Dolga je 200 km in se vije od Bizeljskega do Kuma. Obhodnica Križem kražem po Posavskem hribovju, je mnogo širša in povezuje še večje območje.
Srečanja slovenskih planincev imajo svoj čar in kar sedemkrat so bila v MDO Zasavje. V letu 2025 se bomo srečali 14. junija na Jančah, ko slavi PD Litija 120 let. Tudi skupščino PZS bomo v letu 2025 gostili v Hrastniku.
Pa še en velik jubilej nas čaka v letu 2025, ko PD Lisca – Sevnica slavi 120 let.
MDO Zasavje deluje na treh regionalnih področjih (Zasavje, Posavje, Savinjska regija). Aktivno se želi vključiti v razvojne projekte kot partner. MDO Zasavje deluje na območju štirih Lasov (Las raznolikost podeželja, Srce Slovenije, Las Zasavje, Las Posavje). V projektih Lasov, ki so močno raznoliki, tako po velikosti kot vsebini, se PD lahko pojavljamo kot prijavitelji ali partnerji. Še posebej lahko tvorno sodelujemo na projektih sodelovanja.
Delo v planinskih društvih je izjemno raznoliko in ta raznolikost se kaže tudi v tem, da lahko sodeluje z vsemi javnostmi kot starostnimi strukturami, tako v mestu kot podeželju. Lahko smo kvalitetni partnerji v turističnem razvoju tako v svojem kot širšem okolju. NVO, nevladni sektor je naš potencialni sogovornik v množici dejavnosti. Potencial Ljudskih univerz pa univerze za tretje življenjsko obdobje , itd. Mnogo naših članov sodeluje v različnih forumih.
Spoštovani, vse lepo ob mednarodnem dnevu gora!
Predsednik MDO Zasavja:
Jože Prah, 041 657 560, joze.prah@amis.net